Encoder Based FOC using MCLV-48V-300W with dsPIC33CK64MC105
https://mplab-discover.microchip.com/v2/item/com.microchip.code.examples/com.microchip.matlab.pro...
Ahora está siguiendo esta publicación
image
MATLAB MCLV-48V-300W dsPIC33CK64MC105 FOC OPTICAL ENCODER
1. INTRODUCTION
This document describes the setup requirements for running the Optical Encoder Based FOC algorithm, using MATLAB/Simulink and Motor Control Low-Voltage 48V-300W Inverter Board.
2. SUGGESTED DEMONSTRATION REQUIREMENTS
2.1 MATLAB Model Required for the Demonstration
  • MATLAB model can be cloned or downloaded as zip file from the Github repository (link).
2.2 Software Tools Used for Testing the MATLAB/Simulink Model
  1. MPLAB X IDE and IPE (v6.0)
  2. XC16 compiler (v2.00)
  3. MATLAB R2022b
  4. Required MATLAB add-on packages
    • Simulink
    • Simulink Coder
    • MATLAB Coder
    • Embedded Coder (v7.9)
    • MPLAB Device blocks for Simulink (v3.50.35)
    • Motor Control Blockset (v1.5)
2.3 Hardware Tools Required for the Demonstration
  • Motor Control Low-Voltage 48V-300W Inverter Board (EV18H47A)
  • dsPIC33CK64MC105 Motor Control Dual In-line Module (EV03J37A)
  • 24V Power Supply (AC002013)
  • 24V, 3-Phase Brushless DC Permanent Magnet Hurst Motor (AC300022)
3. HARDWARE SETUP
This section describes hardware setup required for the demonstration.
  1. Connect the 3-phase wires from the motor to PHA, PHB, and PHC of the J4 connector and encoder wires from the motor to +5V, GND, QA and QB terminals of connector J7 (in the same order as shown in the picture), provided on the MCLV-48V-300W Inverter Board.
    har1
    har1_1
  3. Plug the 24V power supply to connector J1 on the MCLV-48V-300W Inverter Board. Alternatively, the Inverter Board can also be powered through connector J3.